Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ocenění za celoživotní tělovýchovnou činnost ve Spálově

29. 7. 2014

U příležitostí oslav 620 let vzniku městyse Spálov spolu s výročím 60 let fotbalu ve Spálově proběhlo v neděli 27. července 2014 slavnosti udělení pamětních plaket místním osobnostem, které v dané oblasti přispěly svou celoživotní prací. Za oblast tělovýchovné činnosti výkonný výbor TJ Spálov, oddíl kopané nominoval dvě osobnosti, které si tuto cenu zaslouží. Protože takové ocenění bylo předáváno vůbec poprvé v historii, jeden z vynamenaných se již této plakety osobně nedočkal: 

Alois Klezla  

*  15. 12. 1934       † 3. 12. 1999

Od mládí aktivně sportoval a byl členem Sokola, který se v té době dělil na oddíly kopané, hokeje, volejbalu, gymnastiky. V Sokolu působil jako cvičitel, výborně cvičil na gymnastickém nářadí. Kopanou aktivně hrál od počátku organizovaného fotbalu ve Spálově, což byl podle pamětníků rok 1954. Když v osmdesátých letech nebyl dostatek trenérů, kteří by se věnovali mládežnickým celkům, Alois Klezla se sám začal starat o žákovské družstvo a později i o dorost. Poté jako jeden z funkcionářů oddílu kopané pomáhal řešit jeho problematiku, podílel se na celkovém chodu organizace. Aktivně pomáhal při přípravách fotbalových brigád, zábav a plesů.

Ve druhé polovině  osmdesátých let, kdy se budovaly na hřišti nové kabiny pomáhal se stavebními pracemi a organizací práce. Byl zručným stolařem, většina vnitřního vybavení v areálu, prostoru kabin a skladů hřiště prošlo jeho rukama. Podílel se na tesařských pracích staré tribuny, která v současnosti slouží v přízemí jako sklad techniky a vybavení hřiště a v patře jako šatna místní fotbalové staré gardy Spálov Senior’s Team. Se svými vrstevníky vystavil kiosek na občerstvení. Ten slouží dodnes.

Z úst pana Aloise Klezly bylo často slyšet: „To není problém, to uděláme…“. Zemřel ve věku nedožitých 65 let. Byl to velmi ochotný a pracovitý člověk, vždy pozitivně naladěn a pro spálovský fotbal vykonal mnoho dobrého, po právu bude u příležitosti výročí 60 let spálovské kopané oceněn – in memoriam.

 

 Vojtěch Šustek

*  7. 1. 1946

Jako mládežník se stal členem Sokola, aktivně hrál fotbal a hokej. Jako brankář působil       v obou sportech. Je rovněž pamětníkem roku 1954, tedy startu organizované kopané  ve Spálově.  V osmdesátých letech působil jako trenér dorosteneckého družstva. Později se stal členem výkonného výboru ve funkci hospodáře fotbalového oddílu. Zde se prioritně zaměřoval na údržbu areálu a hřiště. Aktivně se podílel na všech činnostech spojených s výstavbou nových kabin.

I v současnosti se pan Vojtěch Šustek pravidelně účastní všech brigád na fotbalovém hřišti, pomáhá spolu s manželkou Annou na přípravách fotbalových zábav a dalších akcí pořádaných oddílem.

Jeho srdeční záležitostí je hřiště TJ Spálov, práce v areálu vykonává prakticky denně, i díky jeho práci vypadá areál a jeho okolí bezvadně. Čas strávený těmito pracemi se nedá spočítat  a po právu je Vojta nazýván „dobrou duší spálovského hřiště“.

Pan Vojtěch Šustek je jedním z nejstarších, zároveň však jedním z nejobětavějších a nejpracovitějších členů TJ Spálov, oddílu kopané. Přejeme mu mnoho zdraví a věříme,  že i nadále zůstane onou „dobrou duší“, kterou všichni rádi vidí.